کارلوس کیروش و آرزوی ایجاد نظم در هرج و مرج فوتبال ایرانی!

ویژه نامه جام جهانی2014، لباس هایی که در اثر شتشو آب می روند، 11 بازیکنانی که به دلیل کمبود بودجه، گاه و بیگاه درخواست تعطیلی اردوی آمادگی شان را می دادند و بلاخره بازی های تدارکاتی ای که یکی پس از دیگری لغو می شدند؛ اتفاقاتی که کارلوس کیروش هرگز مشابه آن را در منچستر یونایتد یا رئال مادرید ندیده بود.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از گاردین، این ها مشکلاتی است که کارلوس کیروش به عنوان مربی ایران در برزیل با آن روبرو بود؛ به علاوه مشکلاتی که پیش از آن که به ایران بیاید از اورترافلد و برنابئو با خود آورده بود و باوجود همه این مشکلات در میان بازیکنان و هوادارانش محبوب و مورد احترام بود.

مربی پرتغالی که از مشکلات بسیاری برای هدایت ایران به رقابت های پایانی جام جهانی حدود 12 ماه پیش، عبور کرده است.

تیم نخست آسیا، سومین تیمی است که توسط کیروش به مسابقات جام جهانی می رود؛ آفریقای جنوبی در سال 2002 و پرتغال در سال 2010؛ تاریخ نشان می دهد که آنها نتایج خوبی هم به دست آورده اند.

او با فدراسیون فوتبال آفریقای جنوبی قبل از مرحله نهایی سال 2002 اختلاف پیدا و این کشور را ترک کرد. قرارداد کیروش با ایران در این تابستان به پایان می رسد؛ گفته می شود وی قصد بازگشت به سمتش در این تیم ملی را دارد.

شاید او 61 ساله باشد، اما به یاد بیاورید واکنش او را هنگامی که ایران شکست را به کره جنوبی تحمیل کرد و مقام اول در گروه مقدماتی آسیا را در ماه ژوئن گذشته به ارمغان آورد.

کیروش که از ​​پیروزی بسیارمهم در خاک کره جنوبی خوشحال بود به سمت برخی از نیمکت نشینان کُره و مربی این تیم "چوی کانگ هی" رفتکه جرقه خشم درمیان تماشاگران تیم میزبان در اولسان را برانگیخت. این باید برای ما دلپذیر باشد.

نکته دیگر تصمیمات کیروش برای آماده سازی ایران و مواجهه با جام جهانی است، که تیم را به سطحی قابل قبول رساند و موفقیت به دست آمده و اعتبار او را در مواضع بالا را مشخص تر کرد.

او اختیار و قدرت دارد. چیزی که هیچ وقت در یونایتد به عنوان دستیار سرآلکس فرگوسن، که در آن روی کین جایگاه او را نزد مربی تیم موردتردید قرارداد، یا در حالی که تحت مدیریت "فلورنتینو پرز"رئیس باشگاه رئال در مادرید کار می کرد، نداشت.

نظم و مربی گری تدافعی او نسبت به فوتبال پرتغال، با ایران متناسب تر است. برای کسب سهمیه جام جهانی برای یک فوتبال متعصب که در طول زمان از بحران اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی، رنج می برد و درحالی که درنظرگرفتن یک موضع سختگیرانه با مخالفت بازیکنان و باشگاه ها روبرو می شد؛ او روندی را پیش گرفت تا جایگاه قهرمان در میان طرفداران به دست آورد.

بهبود وضعیت در یک گروه شامل نیجریه، آرژانتین و بوسنی و هرزگوین سخت به نظر می رسید؛ ایران که تا پیش از آغاز رقابت های جام جهانی فقط دو بار در بازی های مقدماتی خود باخته و دو گل در هشت بازی نهایی خود خورده، ممکن نبود راهش را به راحتی باز کند. کیروش خط دفاع تیم خود را به خوبی سازمان داد.

 

ایران تنها پنج بازی تدارکاتی از 12 ماه پیش داشت و هیچ کس از استعداد آنها در گروه F خبر نداشت. بازی های تدارکاتی با گینه، بلاروس، مونته نگرو، آنگولا و ترینیداد و توباگو انجام شد. آنها همچنین برای جام ملت های آسیا 2015 در برابر تایلند، لبنان و کویت قرار خواهدگرفت.

در صورتی که برای یاری رساندن به فدراسیون فوتبال ایران در اوج تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، ازطرف دولت برای جذب تیم های بین المللی به تهران، مامور شد و اقداماتی انجام داد تا شاید ناکامی های کمتری سر راه تیم ایران قرار گیرد.

فدراسیون ادعا می کند تا کنون نتوانسته به دلیل تحریم ها حدود 180.000 یورو بدهکاری اش را به حامیان مالی بین المللی اش بپردازد.

در پاسخ به این ادعا که پیراهن تیم ملی نامرغوب است؛ رئیس فدراسیون، علی کفاشیان، به بازیکنان توصیه کرد که برای جلوگیری از کوچک شدن لباس، آن را در آب سرد بشویند. همچنین به بازیکنان گفته شد به دلیل کمبود لباس جایگزین، نمی توانند پیراهن خود را با بازیکنانی مثل لیونل مسی تبادل کنند.

"قبل از 2 بازی مقدماتی بسیارمهم برابر قطر و کره جنوبی که در شرایط دشوارِ جوی و در هوایی شرجی انجام می شد، تجهیزات تحویل داده شده به بازیکنان مناسب نبود. کیروش ادعا کرد: "این می توانست مانع رسیدن ایران به جام جهانی شود." کریم انصاری فرد، مهاجم تیم ایران نیز تصریح کرد: "آنها به ما جوراب اندازه بزرگ دادند و پس از دو روز که آن جوراب ها را شستیم بسیار کوچک شدند."

قابل درک است که تولید کننده آلمانی "Uhlsport" از اعتبار خود دفاع کرد و کیروش مجبور به انکار ادعایش شد؛ و انتقاد خود را ناشی از اختلاف مالی با یک توزیع کننده ورزشی در دُبی اعلام کرد.

با این حال تنها مشکل موجود، کیفیت و اندازه نهایی پیراهن ایران که "مسی" بخواهد آن را بر دیوار اتاقش آویزان کند، نیست.

در سپتامبر گذشته یکی از اردوی های تمرینی ایران در پرتغال  که شامل یک بازی دوستانه در برابر غنا نیز می شد، به دلیل کمبود بودجه لغو شد، درحالی که تصمیم به برگزاری این بازی در آفریقای جنوبی در ماه آوریل گرفته شده بود.

 

جواد نکونام، کاپیتان ایران، اظهار تاسف کرد: "هیچ یک از وعده های تبدیل به واقعیت نشد. اگر ما تا شروع جام جهانی، بازی های تدارکاتیِ خوبی نداشته باشیم، نباید هیچ گونه توقعی وجود داشته باشد. مسئولیت هرآنچه اتفاق بیافتد، با مقامات فدراسیون خواهدبود."

برای کشوری که به شدت اشتیاق حضور در جام جهانی را دارد و مشتاقانه پشت تیم کیروش ایستاده اند و برای گرفتن سهمیه حضور در جام جهانی جشنی بزرگ در تهران برپا کردند.

ایران چهارمین جام جهانی خود را تجربه می کند؛ که در 3 حضور قبلی، فقط به 1 پیروزی دست یافته که البته مهمترین پیروزی ممکن و در برابر ایالات متحده آمریکا در سال 1998 بوده است.

چشم انداز ایران در این دوره، رسیدن به دور دوم این رقابت ها برای اولین بار بود اما انتظارات به تدریج کم و کمتر شد؛ چراکه ازسوی مربی برای تیم رویکردی تدافعی برای مقابله با فشار حریفان  طراحی شده بود. هسته مرکزی تیم، متشکل از هافبک کهنه کار سابق اوساسونا، نکونام به اضافه آندرانیک تیموریان، از بولتون تجربه کافی را داشت اما تیم ملی فاقد گلزنی تمام عیار بود. گل انصاری فرد در تساوی 1-1 اخیر با آنگولا اولین گل ایران در 3 بازی دوستانه بود و در نهایت نیز قوچان نژاد تنها گل ایران در جام 2014 را وقتی به ثمر رساند که دیگر امیدی به صعود وجود نداشت.

دو بازیکن دورگه ایرانی-آلمانی تیم ملی فوتبال ایران، "اشکان دژآگه" از فولهام و هلندی ایرانی، "رضا قوچان نژاد" از چارلتون اتلتیک، مسئولیت حمله همراه با انصاری فردرا به عهده داشتند.

قوچان نژاد در اولین حضور بین المللی خود در دور مقدماتی است، اما با آمار قابل توجه 9 گل در 11 بازی مهمترین امید گلزنی ایران است.

«گوچی»، 26 ساله که به این نام بین دوستانش معروف است، با اعتماد به نفس گل پیروزی بر کره جنوبی را وارد دروازه کرد.

با همه این ها اما شاید بزرگترین مشکل تیم ملی فوتبال ایران، درگیری های کیروش با فدراسیون فوتبال ایران بود؛‌ درگیری های که با حذف ایران از جام جهانی برزیل پایان یافت.

/ 0 نظر / 19 بازدید